Wspólność majątkowa powstaje poprzez zawarcie małżeństwa. Do majątku wspólnego małżonków zalicza się wszystko (z wyjątkiem przedmiotów i praw określonych w art. 49 KRO), co oboje nabyli w czasie trwania małżeństwa. Każde z nich ma taki sam udział w majątku wspólnym. W razie ustania wspólności majątkowej udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. W przypadku ustroju wspólności majątkowej mamy 3 masy majątkowe: majątek wspólny, majątek osobisty żony, majątek osobisty męża.
W przypadku gdy małżonkowie ustalą rozdzielność majątkową każde z nich posiada majątek osobisty, który w razie ustania małżeństwa nie będzie dzielony.
Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest najrzadziej spotykanym ustrojem majątkowym. Jego specyficzną cechą jest to, że dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej. Przy ustalaniu dorobku pomija się przedmioty nabyte przed zawarciem umowy majątkowej oraz określone w art. 33 pkt 2, 5–7, 9 KRO, dolicza się natomiast:
Po ustaniu rozdzielności majątkowej, małżonek którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa.
Copyright © 2020 Paweł Leśniewski Kancelaria Radcy Prawnego. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | made by pixelis.pl