Aby małżeństwo zostało rozwiązane poprzez rozwód muszą zostać spełnione przesłanki:
W takim przypadku sąd może rozwiązać małżeństwo. Rozwód może być z orzeczeniem o winie, bądź bez orzekania, kto zawinił rozkładowi pożycia. W wyroku rozwodowym sąd orzeka także o władzy rodzicielskiej i kontaktach z małoletnimi dziećmi małżonków. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd rozstrzyga także o sposobie korzystania z niego. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli nie spowodowuje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Małżonek, który zmienił nazwisko podczas małżeństwa, po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego ma okres 3 miesięcy, aby powrócić do swojego nazwiska.
Należy zaznaczyć, że wyrok rozwodowy sądu I instancji (sądu okręgowego) nie jest ostateczny i przysługuje od niego apelacja do sądu II instancji (sądu apelacyjnego).
W sprawach rozwodowych dla wielu osób kluczową kwestią jest decyzja, czy rozwód ma posiadać orzeczenie o winie:
Na wstępie należy podkreślić różnicę pomiędzy rozwodem a separacją. W przypadku rozwodu konieczny jest zupełny i trwały rozkład pożycia, a w przypadku separacji musi dojść do zupełnego rozkładu, jednak nie musi on mieć charakteru trwałego. Rozkład musi odnosić się do trzech stref: duchowej, fizycznej i gospodarczej. Separacja nie musi prowadzić do końca związku małżeńskiego i można się z niej wycofać, co wymaga kolejnej sprawy sądowej – o zniesienie separacji. Rozwód oznacza natomiast definitywny koniec małżeństwa. Prowadzi on zatem do ustania wspólności majątkowej małżeńskiej i jej zmiany na współwłasność ułamkową. Przestaje istnieć wspólność majątkowa, a powstaje rozdzielność. Separacja, tak samo jak i rozwód, nie jest dopuszczalna, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.
Różnice pomiędzy separacją a rozwodem:
Copyright © 2020 Paweł Leśniewski Kancelaria Radcy Prawnego. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | made by pixelis.pl